I4N 2025 - Podsumowanie

I4N 2025 - Podsumowanie

Innovation for Nuclear - Poland 2025

W dniu 10 kwietnia 2025 r., na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, odbył się finał polskiej edycji konkursu Innovation for Nuclear - Poland (I4N-PL). Konkurs zgromadził najbardziej innowacyjne młode umysły z całego kraju, które zaprezentowały swoje pomysły na wykorzystanie technologii jądrowych w służbie współczesnym wyzwaniom – zarówno w sektorze energetycznym, jak i środowiskowym, medycznym czy edukacyjnym. I4N po raz kolejny udowodnił, że młodzi naukowcy w Polsce są gotowi na realne wyzwania współczesności. Ich projekty pokazują, że technologie jądrowe mają potencjał nie tylko w energetyce

Czym jest I4N?

Innovation for Nuclear (I4N) to europejski konkurs organizowany przez European Nuclear Society Young Generation Network (ENS YGN), którego celem jest promowanie innowacyjnych technologii, systemów i aplikacji w sektorze jądrowym. I4N zachęca młodych naukowców do myślenia przyszłościowego – zarówno w kontekście rozwoju przemysłu, jak i tworzenia startupów, czy międzydyscyplinarnych inicjatyw naukowych. Edycja polska, koordynowana przez Polskie Towarzystwo Nukleoniczne, we współpracy z Sekcją Radiochemiczną Polskiego Towarzystwa Chemicznego, stanowi etap kwalifikacyjny do międzynarodowego finału w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji.

Hasło przewodnie 2025

„Nuclear Technology – an Opportunity for Economic Development”

Tegoroczne motto konkursu podkreśla kluczową rolę technologii jądrowych w napędzaniu wzrostu gospodarczego. Organizatorzy położyli szczególny nacisk na interdyscyplinarność i integrację technologii jądrowych z innymi dziedzinami nauki – od ochrony środowiska po edukację.

👥 Uczestnicy i przebieg konkursu

Konkurs adresowany był do studentów i doktorantów (do 35. roku życia), którzy zgłaszali się w 2–4-osobowych zespołach. Każda grupa przygotowywała prezentację w postaci slajdów lub filmu, przedstawiającą innowacyjny pomysł oparty na technologii jądrowej. Wszystkie zakwalifikowane zespoły miały możliwość uczestnictwa w warsztatach szkoleniowych (01.03.2025 r., Uniwersytet Warszawski) oraz konsultacjach z mentorami – specjalistami z różnych dziedzin.

Do finału zakwalifikowano 6 zespołów:

  1. Joanna Kubiak, Katarzyna Kowalewska
    „Łańcuch promieniotwórczy” – edukacyjna gra karciana
  2. Jakub Drążkiewicz, Kamil Grabowski, Michał Fijołek, Wojciech Kępiński
    ATOMówka – Jak energia jądrowa może zrewolucjonizować produkcję alkoholu?
  3. Julia Dłużewska, Joanna Michalik, Julia Pągowska
    Projekt NERERS
  4. Artur Bugaj, Magda Majchrzyk, Mikołaj Dettlaff
    Przenośny układ do neutronowej analizy aktywacyjnej oparty na promieniowaniu natychmiastowym
  5. Anna Kuczkowska, Karol Osica, Bartosz Majewski, Emilia Biała
    Development of technology for the multiple use of enriched TeO₂ for the production of I-131
  6. Marta Wróblewska, Paweł Obara, Adrian Hadrzyński
    Metoda ograniczenia negatywnego wpływu ciepłej wody odpadowej pochodzącej z obiegu zewnętrznego elektrowni jądrowej na ekosystem wodny poprzez jej gospodarcze zastosowanie

🏆 Wyniki konkursu

  • 🥇 I miejsce:
    Marta Wróblewska, Paweł Obara, Adrian Hadrzyński (Uniwersytet Gdański)
    za projekt dotyczący ograniczenia wpływu wód odpadowych z elektrowni jądrowych na środowisko wodne.
  • 🏅 Wyróżnienie:
    za innowacyjne podejście do produkcji alkoholu z wykorzystaniem energii jądrowej, dla Jakuba Drążkiewicza, Kamila Grabowskiego, Michała Fijołek, Wojciecha Kępińskiego (AGH w Krakowie)
  • 🏅 Wyróżnienie:
    za koncepcję przenośnego układu do neutronowej analizy aktywacyjnej, dla Artura Bugaj, Magdy Majchrzyk, Mikołaja Dettlaff (Uniwersytet Warszawski)

Zwycięzcy polskiej edycji będą reprezentować nasz kraj podczas międzynarodowego finału I4N Europe w Zagrzebiu, gdzie zmierzą się z zespołami z całej Europy.

👩‍⚖️ Komisja konkursowa

W skład komisji oceniającej prezentacje weszli:

  • dr hab. Katarzyna Szarłowicz, prof. AGH – Przewodnicząca komisji, Kierownik Katedry Energetyki Jądrowej i Radiochemii AGH
  • Aneta Korczyc – Dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych
  • dr Wiktor Parol – Instytut Fizyki Jądrowej PAN

logo-ptn

Adres do korespondencji:

Polskie Towarzystwo Nukleoniczne

ul. Dorodna 16

03-195 Warszawa

Telefon:

tel.: +48 12 617 34 97

© 2020 PTN - Realizacja: NIDALF